Szülők feladatai

A szülőknek amikor közösségbe engedik ételallergiás gyermeküket vannak bizonyos feladataik/köztelezettségeik, hogy gyermekük az adott közösségben biztonságban érezze magát.

A biztonságos környezet megteremtése csak a három oldalú (Iskola, szülő, kezelőorvos) partneri kapcsolatokon keresztül valósítható meg.

Itt most a szülői feladatokat foglaljuk pontokba.

1. A közösségbe kerüléskor fel kell világosítani az iskolát a gyermek allergiájáról, súlyosságáról a jellegzetes tüneteiről.
  2. A szükséges megszorító diétát át kell beszélni, és áttekinteni, hogy a közösség mit tud nyújtani.
  3. Ha a közösség nem képes a teljes diétát biztosítani, milyen módjai vannak az egyéni étkezésnek.
  4. Amennyiben a gyermek ételallergiája súlyos és AAI-t írt fel a kezelőorvos azt tudassák a közösséggel.
  5. Mindig legyen a gyermeknél nem lejáratos, fel címkézett dobozban tartott AAI. Szakmai ajánlások alapján lehetőleg kettő.
  6. A szülő időközönként ellenőrizze a fel nem használt AAI szavatossági idejét.
  7. Az egyénre szabott kezelési tervet és sürgősségi, vészhelyzeti telefonszámot jól látható helyen hordja a gyermek. (pld: toll tartó, táska egy oldalsó zsebében stb.)
  8. Amennyiben az életkora a gyermeknek megengedi gondoskodjon a gyermek folyamatos képzéséről a vészhelyzet felismeréséről és ellátásáról.

Szabályok melyeket fontos megtanítani a gyermekeknek

1. Moss kezet étkezés elött, vagy amikor megérinted az orrod, szád, ajkad!
  2. Csak olyan ételt egyél meg el ami számodra készült, nem biztonságos ha más megosztja veled az ételét!
  3. Saját evőeszközeid- kanalad, villád, poharad, tányérod és szalvétád- használd! Megosztás nem biztonságos.
  4. Ha allergén kerül a bőrödre, mosd le vagy kérj meg egy felnőttet, hogy mossa le azután moss kezet! Mindenképpen szólj felnőttnek!
  5. Ha úgy érzed véletlenül olyan ételt fogyasztottál amire allergiás vagy mindenképpen azonnal szólj felnőttnek!

Nagyon fontos a befogadó környezet megteremtése, a kortársak megnyerése, hogy odafigyeljenek az ételallergiás gyermekre. A szülők aktív részvételé az iskolatársak és a szüleiknek a képzésében, segítheti a gyermek és a család nehézségek megértését, elfogadását és a iskolai bántalmazás csökkenéséhez vezethet.